Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Şubesi

Sayın Meslektaşlarım;

Dünya’da son 50 yılda meydana gelen sosyal, ekonomik ve bilimsel gelişmeler baş döndürücü bir noktaya ulaşmıştır. Ortopedi ve travmatolojinin, ülkemizde genel cerrahiden ayrılması sonrası; süratle branşlaşma konusunda ciddi çalışmalar yapılmış ve bugün ülkemizde de ayak ve ayak bileği cerrahisi, şube olarak faaliyet göstermektedir. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dünyanın geri kalan pek çok ülkesinde de hem hekimlerin hem de endüstrinin ayak ve ayak bileği cerrahisine olan ilgisi son 20 yılda artmış ve daha da artmaktadır.

Ayak ve ayak bileği cerrahisi; en sık görülen poliklinik başvurularından biri olan plantar fasit yakınması, en sık görülen spor yaralanması olan ayak bileği burkulması ve en sık ameliyat edilen eklem içi kırık olan ayak bileği kırıkları gibi, spor travmatolojisinden ortopedik deformitelere kadar geniş yelpazede hasta görülen ve tedavi olanakları olan bir daldır.

Şubemizin amacı TOTBİD’in de desteği ile ayak ve ayak bileği cerrahisi ile ilgili olan ulusal meslek içi eğitim faaliyetlerini planlamak, desteklemek ve gerçekleştirmektir. Bunun için kongre, sempozyum, kurs vs. düzenlemek ve bu organizasyonlara yön vermek destek olmaktır. Bu amaçla ülkemizdeki asistan eğitiminde ayak ve ayak bileği ile ilgili eğitim konularının belirlenmesi ve bu eğitimin asistanlara ulaşmasına yardım etmek de amaçlarımızdan biridir. Ayrıca uygun şartlarda asistanların ülke içi ve dışında ayak cerrahisi eğitimi için gerekli düzenlemeleri yapmak da amaçları arasındadır.

Ulusal eğitim faaliyetlerinin yanı sıra uluslararası alanda ülkemizin temsili, uluslararası faaliyetler düzenlemek ve ülkemizin bu alanda bilimsel çalışmalarını arttırıcı önlemler almak da amaçlarından birisidir.

Şubemizin bir diğer amacı da Türkiye’de yaşayan toplumun ayak ve ayak bileği sağlığı açısından profesyonel medya ya da sosyal medya kanalı ile doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak ve halkı bilinçlendirmektir.

Bütün bu faaliyetleri devletinin, milletinin, meslektaşlarının ve TOTBİD’in çıkarlarını gözeterek yapmak şubemizin ana hedeflerindendir. Ülke adına ve derneğimiz adına çalışmayı ön planda tutan meslektaşlarımızın adil bir şekilde desteklenmesi ve bilimsel ve diğer aktivitelerde görevlendirilmesini amaçlayarak onların motivasyonunu sağlamak bizler için çok önemlidir.

Ayaklar yürümez ise diz ve kalçaların da yürüyemeyeceğini unutmadan, çok geniş bir hastalık ve cerrahi tedavi yelpazesi olan ayak ve ayak bileği cerrahisi alt branşında hizmet vermekten büyük mutluluk ve onur duymaktayız. En büyük hedefimiz, ulusal alanda gelişimimizi tamamlayarak, uluslararası alanda bilime yön veren, kendini ispat etmiş ve uluslararası camiada kabullenilmiş pek çok üyesi olan ve ilerde ayak cerrahisi konusunda yurt dışından fellow kabul eden bir şube ve ülke haline gelmektir.

Yakın zamanda kadar ABD, Avrupa ve bazı Asya ülkeleri ile sınırlı olan ilişki ağımız artık Rusya, Çin, Hindistan, Avustralya, Türki cumhuriyetler ve Balkanlara kadar yayılmıştır ve hızla da yayılmaya devam etmektedir. Ülkemizde senede bir tane kurs yapan bir şubeden 2 kurs ve bir kadavra kursu yapar hale geldik. İlk yerli ayak cerrahisi kitabımız yazım aşamasında, aylık İstanbul toplantıları başlattık ve üye sayımız ciddi bir artış göstermekte. Üyelerimizden ve genç meslektaşlarımızın ilgisi ve motivasyonu ile önümüzdeki yıllarda daha da büyüyen ve gelişen bir şube olacağımızdan şüphem yoktur. Branşımız ile ilgilenen meslektaşlarımızı aramızda görmek bizleri her zaman mutlu edecektir.

© Tüm hakları Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği’ne aittir.
Loading...

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...